Bol Çeşit ve En İyi Hizmet Anlayışı İle Hizmet Vermekteyiz...

HABERLER

DUYURULAR & KAMPANYALAR

» 2021 Haberleri » 2020 Haberleri

2020 Haberleri

PARAKORD NEDİR? NE İŞE YARAR?[6.11.2020]
Parakord nedir? Ne işe yarar?
Farklı kalınlıklarda ve mukavemete sahip olan bu ipler adını Para (Paraşüt), Cord (Kablo) kelimelerinin birleşiminden almaktadır. Naylon malzemeden üretilirler ve bu sayede esnek bir yapıya sahiptirler. Çoğu paracord modeli, dışı yine naylon kılıftan oluşmaktadır. Dış naylon kılıfın içinde naylon ipler bulunur. Kılıf içinde bulunan bu iplerin sayısı paracord’un türüne göre belirlenmektedir.

Bu iç ipler kılıfından çıkarılıp birbirine bağlanması ile daha uzun ipler elde edilebilir. Gerçek bir paracord içinde 5 ile 9 ince ip bulunmaktadır ve bu iplerin içinde daha ince 3 ip daha bulunmaktadır. Bu ip çeşidinin özelliklerinden biride ince yapısına rağmen ağırlık taşıyabilmesidir. Standart olarak üretilen ‘’550 Cord’’ statik ağırlık olarak 250 kg ağırlığı taşıyabilmektedir. İpin harekete maruz kaldığı durumlarda bu ağırlık geçerli değildir. 

Doğa aktivitelerinde tercih edilen bu tür ipleri, Dağcılık, Tırmanış ve benzeri sporlarda kullanmak doğru değildir. Paraşüt malzemesi olan bu iplerin dayanıklılığı neticesinde bahsettiğimiz bir çok faliyette kullanımı düşünülmektedir. Paraşüt mekaniği içinde kullanılan bu ipler hesaplara bağlı bir çok noktadan kişiye bağlandığı için güvenli olmaktadır, Tırmanış yada benzeri durumlarda bu malzemenin kullanımı gerçekten tehlikelidir.
Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz...

İndirim ve Kampanyalarımızdan Siz de Haberdar Olun!

BİZİ FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

© Tüm Hakları Saklıdır. Tuncan Tekstil